sobota, 30 marca 2013

Cudowne dziecko czyli "Messi Chłopiec, który zawsze się spóźniał ( a dziś jest pierwszy)

Tytuł : "Messi Chłopiec, który zawsze się spóźniał ( a dziś jest pierwszy)
Autor : Leonardo Faccio
Wydawnictwo : Sine Qua Non
Liczba stron : 248
Ocena recenzenta : 5/6


Śmiem twierdzić że każdemu obiło się o uszy nazwisko Messi. Nieprzypadkowo, bowiem ten Argentyńczyk zdobywca 3 złotych piłek, najlepszy zawodnik FC Barcelony, z jednymi z najlepszych statystyk w historii futbolu jest uznawany za piłkarza wszech czasów. Ten niewielki, drobny człowiek mając obecnie 25 lat osiągnął więcej niż niektórzy weterani piłki nożnej, a to dopiero początek jego wspinaczki na szczyt. Okrzyknięty legendą, porównywany do Maradony, diabeł na boisku, prywatnie porozumiewający się za pomocą swojego Blackberry, nieśmiały, genialny chłopiec.Leonardo Faccio, argentyński dziennikarz zafascynowany historią Messiego podjął się napisania jego biografii. Historia Leo opisana w książce skupia się głównie na wydarzeniach z lat 2009-2011 kiedy "La Pluga"(Pchła) osiągał największe sukcesy ale jest również przeplatana wspomnieniami z dzieciństwa piłkarza. Autor swoją opowieść opiera na rozmowach z rodziną, przyjaciółmi, nauczycielami i szkoleniowcami oraz samym mistrzem.

Leo Messi zawsze był nieśmiałym chłopcem. Jako dziecko w szkole czy w La Masii potrzebował kogoś kto zawsze był z nim, kogoś kto w jego imieniu komunikował się ze światem. Nauczyciele wspominają go jako małego, drobnego i niechętnego do nauki chłopca. Mówili że u niego, zawsze na pierwszym miejscu była piłka. Ten chłopak nią żył. i tak jest do tej pory.

Momentami biografia jest bardzo wzruszająca. Messi cierpiący na karłowatość, jako dziecko musiał przyjmować zastrzyki z hormonami. W tamtym czasie na leki rodzina "La Plugi" wydawała ponad połowę budżetu rodzinnego. Nikt im nie chciał pomóc dopóki piłkarz nie trafił do ośrodka szkoleniowego w kataloni La Masii. Barcelona wyłożyła pieniądze na leczenie i dała szanse na światową karierę na ,którą w pełni zasłużył. To smutne jak chore dzieci z biednych rodzin, dzielnic nie mają szans na normalne leczenie. Niestety takie są realia biednych krajów.

Historia ta jest bardzo ładnie wydana, w zintegrowanej oprawie z pięknymi kolorowymi fotografiami z życia gwiazdy futbolu. Okładka przyciąga wzrok, idealnie dobrane, stonowane kolory sprawiają że musimy po nią sięgnąć. Opowieść o Pchle została wydana z pomocą stowarzyszenia Fan Club Barca Polska

Książka jest naprawdę świetną biografią która popierana jest serią rozmów z bliskimi. Jest szczera i pełna ciekawych historii z życia "Enano"(Karzeł). Książka jest napisana przejrzystym językiem, wielkimi literami oraz widać że pisarz jest pełen zapału i pasji. Książkę tę przeczytałam w jeden wieczór i żałuję tylko tego że jest tak krótka choć w sumie, jego życie i kariera dopiero się zaczyna więc w przyszłości będzie jeszcze o czym pisać. Historię Lionela Messiego polecam wszystkim nie tylko fanom gdyż opowieść da do myślenia  że pomimo przeciwności losu można osiągnąć wszystko.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu :


2 komentarze:

 1. No ja za bardzo nie przepadam za piłką nożną i za jego graczami(?), więc podziękuję za tę pozycję :D.
  Chociaż w sumie... no nie wiem :P. Chyba lepsze to niż oglądanie meczów w telewizji ;).

  Pozdrawiam!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest naprawdę fajna pozycja nie tylko dla fanów :-)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, pomaga mi się rozwijać i motywować do dalszego działania więc zostaw proszę ślad po sobie :)