czwartek, 2 stycznia 2014

Zwykli nastolatkowie się skończyli, ale młodzi herosi dalej podbijają świat

Autor: Rick Riordan                                                              
Tytuł: Pamiętniki Półbogów
Tytuł oryginału: The Demigod Diaries
Gatunek: fantastyka, młodzieżowe
Data wydania: 3 kwietnia 2013
Wydawnictwo: Galeria Książki
Liczba stron: 276
Ocena: 7/10

Książki Ricka Riordana mają fanów na całym świecie. Jego seria o Percym Jacksonie zyskała czołowe miejsca na najważniejszych listach bestsellerów m.in. New York Timesa. Autor nie spoczął jednak na laurach i napisał jeszcze dwa równie dobre cykle, Olimpijskich Herosów i Kroniki Rodu Kane. Ku uciesze czytelników Riordan zaczął pisać dodatki czy też uzupełnienia do poszczególnych cykli, a ja dziś zaprezentuje Wam jeden z nich.

Młodzi herosi!

Już znacie swój los!

Musicie się przygotować na trudną przyszłość: będziecie walczyli z potworami, przeżywali przygody na całym świecie i mieli do czynienia z kapryśnymi greckimi i rzymskimi bogami. W tym supertajnym zbiorze nigdy dotąd niepublikowanych opowiadań, wywiadów, planów, diagramów i zagadek spotkacie waszych ulubionych bohaterów serii „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” i „Olimpijscy herosi”, którzy stawią czoła groźnym potworom i podejmą się niebezpiecznych zadań. Wiedza, którą zdobędziecie podczas lektury tych opowiadań, może i wam uratować życie!

Pamiętniki półbogów to dodatek do tak naprawdę dwóch cykli, można powiedzieć, że jest to książka łącząca Bogów Olimpijskich i Olimpijskich Herosów, ponieważ znajdziemy tam opowiadania właśnie z tych dwóch serii, które wyjaśniają nam kilka nurtujących i dość istotnych spraw z poszczególnych części cyklu np. dlaczego Luke Castellan stał się sprzymierzeńcem tytanów albo co się stało z Percym i Anabeth po walce z Kronosem.

Książka zawiera w sobie kilka elementów. Po pierwsze w zbiorze opowiadań muszą być opowiadania, więc mamy je cztery, co ciekawe trzy należą do autora, a jedno do jego syna Haleya Riordana i w dodatku jest naprawdę dobre, ale do opowiadań jeszcze wrócimy. Po drugie Riordan zapewnił swojemu czytelnikowi przyjemność i zabawę nie tylko w formie swoich opowiadań, ale też w formie ciekawych zagadek związanych ze światem mitologicznym. Te zagadki to prosta rzecz, ale świetnie wpasowały się w całość książki i tylko działają na plus całego zbioru opowiadań. Ostatnią i zarazem najgorszą rzeczą w Pamiętnikach Półbogów są cztery karty z ośmioma wizerunkami bohaterów dwóch serii o herosach. W moich oczach są okropne za bardzo przerysowane i w ogóle nie pasują do mojego wyobrażenia o wyglądzie właśnie tych postaci. Jednak jak zawsze podkreślam w swoich recenzjach obrazy są kwestią gustu i Wam mogą się podobać.

Pamiętnik Luke’a Castellana usytuowany jest przed wydarzeniami z cyklu Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Opowiada nam o tym jak Luke i Thalia poznali Anabeth i poniekąd o tym, dlaczego syn Hermesa stał się zły i sprzymierzył się z Tytanami. Kolejne dwa opowiadania Percy Jackson i Laska Hermesa oraz Leo Valdez i pościg za Bufordem mają charakter czysto rozrywkowy. To pierwsze opowiada o zabawnej historii zaginięcia tytułowej Laski Hermesa (oczywiście Percy musi ją odnaleźć) i ma miejsce po Ostatnim Olimpijczyku, natomiast to drugie dzieje się pomiędzy tomami Olimpijskich Herosów i opowiada o niczym innym jak o pościgu Lea za… stolikiem. Ostatnie opowiadanie pt. Syn Magii jest niezwykłe, bo napisane przez syna Riordana Haley’a. Nie spodziewałam się po tym tekście zbyt wiele, ale autor miło mnie zaskoczył i mogę śmiało powiedzieć, że jest to najlepsze opowiadanie w zbiorze! Naprawdę! Z notki napisanej przez Ricka Riordana w książce dowiedziałam się, że jego syn także napisał własną powieść i szczerze mówiąc mam nadzieję, że ją wyda, bo jego styl jest niesamowity!

Podsumowując Pamiętniki Półbogów są bardzo dobrym dodatkiem do książek Riordana, co ciekawsze jest to jeden z lepszych dodatków z jakimi miałam do czynienia. Czyta się zadziwiająco lekko i szybko, choć myślę, że czytelnikom tego pana nie trzeba o tym mówić. Obowiązkowa pozycja dla fanów. Polecam.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam Riordana, a Pamiętniki półbogów dały mi inaczej spojrzeć na bohaterów obu serii. :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, pomaga mi się rozwijać i motywować do dalszego działania więc zostaw proszę ślad po sobie :)