czwartek, 21 lutego 2013

Od nastolatka do herosa czyli "Percy Jackson i złodziej pioruna"Z twórczością Ricka Riordana, jednego z moich ulubionych autorów miałam pierwszy raz styczność na początku 2010. Wtedy wyszedł film "złodziej pioruna", zaciekawiona nim poszłam do księgarni i okazało się że jest książka. Przeczytałam pierwszą stronę i od razu mnie zaciekawiła, a dlaczego? Bo jest napisane tak :

„Wiesz co, ja wcale nie chciałem być osobą półkrwi. Jeśli czytasz te słowa, bo myślisz, że możesz być taki jak ja, to dam Ci dobrą radę: zamknij natychmiast tę książkę. Uwierz w każde kłamstwo, jakie opowiedzieli Ci mama i tato na temat Twoich urodzin, i postaraj się zwyczajnie przeżyć życie. Niebezpiecznie jest być istotą półkrwi.Strasznie. Zwykle na końcu ginie się w jakiś paskudny i bolesny sposób. Jeśli jesteś zwykłym dzieckiem, które czyta tę książkę jako kolejną powieść przygodową, to super. Czytaj sobie do woli.Zazdroszczę ci przekonania, że nic takiego nigdy się nie wydarzyło.
Ale jeśli rozpoznasz się na tych kartkach – jeśli poczujesz, że jej słowa coś w Tobie poruszyły – natychmiast ją odłóż. Możesz być jednym z nas. A wystarczy, że się tego dowiesz… Wtedy to już tylko

 kwestia czasu, kiedy oni też to wyczują i przyjdą po Ciebie.
Nie mów wtedy, że Cię nie ostrzegałem.”To wystarczyło aby pójść z nią do kasy :). Akcja toczy się w USA, w czasie teraźniejszym. Głównym bohaterem jest tytułowy Percy Jackson chłopak z dysleksją i ADHD. Co chwila wyrzucają go ze szkół za dziwne sytuacje. W ostatniej prywatnej placówce z internatem YANCY Academy, pierwszy raz ma przyjaciela Grover'a  i nauczyciela Pana Brunner'a  który w niego wierzy ale co jeśli dwie najbardziej zaufane osoby są mitologicznymi stworzeniami , a nauczycielka od matematyki go zaatakuję i przekaże wiadomość od samego Zeusa żeby oddał największą broń na całym świecie : piorun piorunów. Percy został niesłusznie oskarżony. Chcę jechać na olimp (Empire State Building piętro 600 Nowy Jork) wszystko wyjaśnić. Sprawy się jednak komplikują. Nasz bohater trafia do obozu półkrwi dla takich jak on : herosów ,gdzie dostaje przepowiednie od wyroczni. Musi udać się na misję, odnaleźć piorun piorunów i dopiero wtedy udać się na olimp. Jedyny kłopot jest taki, że ma na to tylko dziesięć dni i sporo spraw do załatwienia po drodze. W misji towarzyszą mu Grover okazujący się być satyrem i Annabeth córka bogini Ateny. Czy im się powiedzie? Jeżeli chcecie wiedzieć przeczytajcie, naprawdę warto :)

Narracja jest pierwszoosobowa co sprawia że wczuwamy się na całego w książkę. Język młodzieżowy, zabawne dialogi ,a bohaterowie nietuzinkowi. To wszystko sprawia że chcemy więcej, więcej i więcej przygód Percy'ego. Książkę bardzo szybko się czyta i nie da się od niej oderwać. 

Moja ocena to 10/10

2 komentarze:

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, pomaga mi się rozwijać i motywować do dalszego działania więc zostaw proszę ślad po sobie :)