poniedziałek, 14 października 2013

"Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa" Rafał Kosik

Tytuł: "Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa"
Autor: Rafał Kosik
Ilość stron: 532
Seria: Felix, Net i Nika
Tom: 2
Oprawa: Twarda
Wydawnictwo: Powergraph

Często myślimy o tym czy jest gdzieś inny świat, świat równoległy, jak wyglądał świat kiedyś, a jak świat będzie wyglądał za sto lat, czy ludzie będą podobni czy zupełnie inni. Rafał Kosik swoją powieścią przybliży nam nie tylko te zjawiska ale nauczy nas na nowo co oznacza słowo przyjaźń.Akcja rozpoczyna się przed końcem roku szkolnego. Dla każdego przeciętnego ucznia to czas kiedy czuć już wakacje i czas błogiego rozleniwienia, ale nie dla naszej Super Paczki! Felix, Net i Nika jak zwykle mają przygodo - kłopoty, zostają oskarżeni za rzekome palenie trawki w ubikacji, a po korytarzu biega w doniczce za Ekierką wielka rosiczka tygrysia. Koniec końców wreszcie rozpoczęły się wakacje. Bohaterowie jadą nad morze wraz z tatą Felixa, gdzie Instytut Badań Nadzwyczajnych, w którym pracuje pan Polon prowadzi badania nad tajemniczym pierścieniem w niemieckim bunkrze z czasów II wojny światowej. Los chciał, że własnie przez ten pierścień bohaterowie zaczynają zapętlać się w niezliczone, niebezpieczne wydarzenia. Czy Teoretycznie Możliwa Katastrofa stanie się możliwa, czy bohaterowie wrócą do swoich czasów i kim lub czym jest tajemniczy bezkształt, który podąża za Super Paczką?

To co dzisiaj robimy, ma wpływ na całe nasze życie. Od nas samych zależy, czy będzie to przyszłość szczęśliwa, czy też nastąpi Teoretycznie Możliwa Katastrofa. - Rafał Kosik

Pomysł na fabułę jest naprawdę ciekawy, pomimo że podróżowanie w czasie jest wykorzystywane przez wielu autorów, Kosik nadał temu swój charakter. Opisy są bardzo dokładne, ale przede wszystkim nie nudne. Kosik opisując trudne działania pierścienia czy zagięcia czasoprzestrzennego umie zrobić to w bardzo przejrzysty i zrozumiały sposób.

Autor zdecydowanie poprawił swój styl pisania. Gang Niewidzialnych Ludzi był jego pierwszą książką dla młodzieży. Język, jakim się tam posługiwał nie był aż tak dopracowany jak w TMK, w tej części Kosik wiedział już, czego oczekują od niego czytelnicy i co musi poprawić. Rady wziął sobie do serca, bo drugi tom przygód warszawskich nastolatków jest wprost obłędny!

Trójka bohaterów na pierwszy rzut oka różni się od siebie, Felix to znakomity młody wynalazca, Net jest najlepszym znanym mi informatykiem, a Nika ma pewne zdolności paranormalne, jednak ich umiejętności połączone razem dają radę wszystkim kłopotom. Autor wykreował swoich bohaterów w bardzo przemyślany sposób, za każdym razem ich postawa, charakter jest adekwatna do sytuacji czy uczuć, jakie w danym momencie przeżywa nastolatek. Rafał Kosik konsekwentnie, można powiedzieć, że w pewnym sensie „wychowuje” swoich bohaterów, z karty na kartę widzimy jak super paczka się zmienia i dorasta.

W książce znajdujemy sytuacje zabawne, ale też poważne. Felix, Net i Nika borykają się z problemami jak każdy zwyczajny człowiek, a może bardziej nastolatek. Autor poprzez wybory i postawy swoich postaci pokazuje czytelnikom, że bohaterzy są tacy jak my sami i, że każdy problem można rozwiązać. To właśnie uwielbiam w jego książkach, bo nie dość, że czytając świetnie się bawimy to w dodatku poszerza nam się światopogląd na różne sprawy.


Moim zdaniem Rafał Kosik wyrobił już sobie markę, sięgając po jego książkę wiemy, że jest dobra, wiemy, że spełni nasze oczekiwania. Jak już wspominałam wielokrotnie w innych recenzjach książek z serii Felix, Net i Nika ja z tymi bohaterami dorastałam, ale z ręką na sercu polecam te książki każdemu. Mając teraz osiemnaście lat wciąż czekam na kolejne części tej serii i pomimo, że już teoretycznie nie jestem grupą docelową, dalej te książki sprawiają mi wielką przyjemność. Polecam wszystkim!

3 komentarze:

 1. Już kilka razy natknęłam się na recenzję tej książki. Za każdym razem mówię tej książce nie. Samo nie wiem czemu. Po prostu czuję, że ta powieść jest nie dla mnie. Ale dobrze, że zauważasz poprawę stylu autora. To dobrze, że autor bierze sobie do serca różne rady, aby pisać co raz lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam w zeszłym roku, późno zabrałam się za serię, ale każdą(no może poza Orbitalnym Spiskiem) wspominam dobrze, świetne historie i cudowni bohaterowie. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno, dawno temu czytałam tę ksiązkę trzy czy cztery razy. Świetna! :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, pomaga mi się rozwijać i motywować do dalszego działania więc zostaw proszę ślad po sobie :)