środa, 24 września 2014

"Szybszy niż błyskawica" Usain Bolt

Tytuł: Szybszy niż błyskawica
Autor: Usain Bolt
Gatunek: Biografia
Ilość stron: 264
Wydawnictwo: Bukowy Las


W jednej chwili wszyscy osłupieli. Ludzie na stadionie i przed telewizorami na wpół uderzenia serca zamilkli, po czym wydali z siebie ryk uwielbienia i niedowierzania. Usain Bolt najszybszy człowiek świata pobił swój rekord świata biegnąc 9,58 na dystansie stu metrów. Przed tym startem był już legendą, która zapisze się w historii lekkoatletyki po wsze czasy. Jednak Mistrzostwa Świata w Berlinie w 2009 roku pokazały coś więcej. Pokazały, że Bolt jest żywą legendą, najlepszym sportowcem, który chodził po tej ziemi i nie zamierz tak szybko z niej schodzić. W końcu nie powiedział kibicom i rywalom ostatniego słowa.

Usaina Bolta nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Najszybszy człowiek świata i żywa legenda w jednym pochodzi z Jamajki. Od młodych lat pasjonował się sportem tyle, że nie lekkoatletyką, a krykietem. Dopiero w szkole podstawowej zauważyli w Bolcie dryg do biegu. Nagrodą za wygranie pierwszego swojego wyścigu Jamajczyk dostał zestaw lunchowy i od tego się zaczęło. Chęć wygrywania i dobrej zabawy wzięła górę i od tej pory piął się na szczeblach kariery biegacza.

Walczy zawsze od początku do końca. Katorżnicze treningi i talent dawały efekty od samego początku. Już, jako młody lekkoatleta zdobywał mistrzowskie tytuły na Jamajce i na świecie. Liczne kontuzje i skolioza nie dały rady go pokonać. On pokonał je i udowodnił, że nawet po ciężkich urazach człowiek może dojść do siebie. Zawsze pozytywny i pełny energii, skupiony na wygranej, ale nie kosztem innych, a własną, ciężką pracą. W swojej autobiografii Bolt nie ukrywa, że jest typem sportowca idealnego. Nie zawsze wykonuje treningi, odżywia się niezdrowo, ale kiedy przychodzi, co, do czego jest zmobilizowany i daje z siebie wszystko.

Szybszy niż błyskawica to bardzo dobra autobiografia. Bolt jest szczery z czytelnikiem i od pierwszego zdania łapie z nim dobry kontakt. Czytając tę książkę ma się wrażenie jakbyśmy byli jego dobrymi kumplami, a swoją historię opowiada nam przy obiedzie. Prosty, aczkolwiek nie infantylny język jest naturalny dla tej książki. Gdyby był on wyszukany wiadomo byłoby od razu, że coś jest nie tak z tą książką. Styl jest taki jak sam Usain – zabawny, szczery i pełny emocji. Niejednokrotnie wypływa uśmiech na usta przy czytaniu jakiejś zabawnej anegdotki zawartej w tej książce.

Na pochwałę zasługuję także wydanie autobiografii Bolta. Solidna, twarda oprawa w odblaskujących kolorach Jamajki przykuwa uwagę. Większy format sprawia, że książkę czyta się bardzo wygodnie, a jednocześnie nie waży więcej niż przeciętny wolumin. Miłym dodatkiem są także zdjęcia zawarte w środku. Co ciekawe nie są to tylko fotografie z zawodów, ale także z archiwum prywatnego lekkoatlety.

Autobiografia Najszybszego Człowieka na Ziemi jest warta uwagi nawet ludzi nieobeznanych ze sportem. Bolt jest na tyle pozytywną osobą, że jego sylwetka zainteresuje każdego. Szczera, zabawna i ciepła książka dla każdego.  Szybszy niż błyskawica zajmuje honorowe miejsce zaraz po mojej ulubionej biografii, jaką jest Shaq bez Cenzury. Naprawdę warto przeczytać.


1 komentarz:

  1. Gdy tylko się pojawiła ta autobiografia, to ciągle mam na nią chrapkę, bo jak tu ująć życie tak szybkiego człowieka? :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, pomaga mi się rozwijać i motywować do dalszego działania więc zostaw proszę ślad po sobie :)