środa, 4 lutego 2015

"Szacunek ulicy" 50 Cent

Tytuł: Szacunek Ulicy  
Autor: 50 cent
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Ilość stron: 320Książki pisane przez gwiazdy są chętnie czytane, choć ich, jakość często pozostawia wiele do życzenia. Trochę inaczej jest z Szacunkiem Ulicy, bo, pomimo że został napisany przez rapera 50 Centa to jest całkiem dobry. Lektura lekka, a zarazem dająca do myślenia.

Buła ma 13 lat i jest outsiderem. Po przeprowadzce do małego miasteczka nie potrafi odnaleźć się w nowym miejscu. Popada w konflikty z kolegami, rodzicami, nauczycielami. Dziewczyna, w której jest zakochany, odsuwa się od niego. Chłopak staje się agresywny, znęca się nad słabszymi, gdy nieoczekiwanie… sam staje się ofiarą.

Powszechnie wiadomo, że 50 cent ma za sobą nieciekawą przeszłość. Trudne dzieciństwo, śmierć matki, porzucenie przez ojca, więzienie, a nawet postrzelenie. Cóż można by pomyśleć, że po takich przeżyciach jest wrakiem – nic bardziej mylnego! Po wieloletnim stażu w branży muzycznej dalej się rozwija i tworzy. Ostatni album Animal Ambition jest tak samo chętnie słuchany jak pierwsze hity rapera. Co więcej Curtis stworzył własną markę słuchawek, która konkuruje z innymi świetnymi firmami.

Wydawać by się mogło, że problemy Buły są tylko jego winą. Cóż po części tak, ale nie tylko. Na jego zachowanie duży wpływ ma otoczenie, problemy w szkole, w domu relacje z innymi przekładają się na zachowanie chłopaka, w dodatku najbliżsi, którzy powinni mu pomóc tylko komplikują sprawę. Szacunek Ulicy jest na pozór prostą książką, ale im dłużej się nad nią zastanowimy tym większy przekaz w sobie ukrywa.

Znając biografię 50 Centa możemy stwierdzić, że ta pozycja w niektórych momentach jest projekcją jego życia – trudnego i zimnego. Celem książki było opowiedzenie historii, która wzbudzi w czytelniku chwilę refleksji i przestrzeże przed złymi wyborami w życiu. Czy tak rzeczywiście było? Według mnie tak.

Książka, choć krótka i niepozorna na początku zostawia w głowie jedną myśl – No dobra może być. Jednak po refleksji otwierają się nowe karty i ukazują historię Buły w innym świetle. Szczerze powiedziawszy gdyby książka nie była napisana przez 50 Centa nie zyskałaby tak wielkiego rozgłosu, ale możemy się tylko cieszyć, bo tym sposobem dotrze ona do większej ilości ludzi i nóż, uchroni kogoś przed marnym żywotem.


Ciężko jest napisać wiele o tej książce tak by nie zdradzić zbyt wielu faktów z życia Buły. Pozycja jest krótka w bardzo przystępnej formie, w dodatku zawiera proste, ale pasujące idealnie do sytuacji ilustracje. Myślę, że jest to jedna z książek, które warto przeczytać. Polecam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, pomaga mi się rozwijać i motywować do dalszego działania więc zostaw proszę ślad po sobie :)