sobota, 27 lipca 2013

"Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" Rafał Kosik

Tytuł : "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"
Autor : Rafał Kosik
Seria : FNiN
Tom : 1
Wydawnictwo : Powergraph
Ilość stron : 375


Powyższą książkę czytałam już bardzo dawno, bodajże w szóstej klasie szkoły podstawowej, więc miałam mniej więcej 12 lat (chyba nawet mniej), teraz mam 18 i dzięki uprzejmości wydawnictwa Powergraph, miałam szansę przypomnieć sobie za co pokochałam tą serię.

Każdy z nas pamięta swój pierwszy dzień w nowej szkole, strach, niewiedzę, brak znajomych, przyjaciół. W tych właśnie okolicznościach poznajemy naszych bohaterów, Felixa, Neta i Nikę, którzy już pierwszego dnia szkoły się zaprzyjaźniają. W Warszawie grasuję Gang Niewidzialnych Ludzi - szajka, która okrada banki, niby nic nadzwyczajnego przecież policja zaraz ich złapie. Nie, nie tu właśnie jest problem, ta nazwa nie wzięła się znikąd. Po każdym skoku, gang rozpływa się w powietrzu, wiadomo tylko tyle że uciekają ciężarówką, jednak gdy uda się zatrzymać pojazd, w środku nie ma nikogo - tylko stare sprzęty AGD. Przez przypadek super paczka zostaje uwikłana w rozpracowanie Niewidzialnych Ludzi.

Felix jest młodym wynalazcą, Net wirtuozem komputerowym, a Nika ma pewne zdolności paranormalne. Autor w swojej książce kreuje wyjątkowych, młodych gimnazjalistów, w ich postaciach  odzwierciedlił problemy, wzloty i upadki zwykłych polskich nastolatków, przez co stają się oni nam bardzo bliscy. Czytelnik zostaje wciągnięty w książkę bez reszty, przeżywa przygody, ja osobiście się czułam jakbym znów chodziła do gimnazjum, tylko że nie było nudno, bo spędzałam czas z przyjaciółmi.

W książce bardzo mi się podobała wielowątkowość. Główna akcja jest oczywiście związana z Gangiem Niewidzialnych Ludzi, jednak mamy też w między czasie inne przygody. Paczka wyjedzie na wycieczkę na narty, odnajdzie skarb, a nawet przegoni duchy ze szkolnego strychu. Wszytko to sprawia że książka najzwyczajniej w świecie nie jest nudna, bo ciągle dzieje się coś nowego.

Rafał Kosik znany jest z powieści science fiction i w tej książce takowych akcentów nie zabraknie. Roboty, sztuczna inteligencja, komputery - to nie tylko zachencacz dla młodzieży, by sięgnęli po tę pozycję - to też nauka. Ja dzięki serii o Felixie... miałam same piątki z fizyki, dużo łatwiej wszystko mi wchodziło do głowy, można powiedzieć że książka mnie zahartowała do wpajania wiedzy.

Patrząc poprzez pryzmat tego że znam serię od dziecka mogę śmiało stwierdzić że z tymi książkami się dorasta, nie mniej jeżeli ktoś dopiero teraz postanowi zaznajomić - zdecydowanie polecam! Jak już na początku pisałam mam już 18 lat, a przygód super paczki nie mam dość. Kosik stawia na oryginalność, ma swój "kosikowski" charakter, jego książki czyta się lekko i przyjemnie. Humor, który nam serwuję jest niepowtarzalny i wyrazisty. Świetne rozpoczęcie serii. Zdecydowanie polecam.


Recenzja bierze udział w wyzwaniu :


6 komentarzy:

 1. Zdecydowanie jest to pozycja, po którą chciałbym sięgnąć. Mam ją u siebie w biblioteczce, dlatego chętnie sięgnę, jak znajdę czas. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja ten cykl zaczęłam dopiero w zeszłym roku w wieku 15 lat, a tak samo mnie wciągnął. Teraz mam już za sobą wszystkie wydane i czekam na kontynuację ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś miałam ochotę na tę książkę, potem o niej zapomniałam, a teraz znów narobiłaś mi ochoty na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałem dwie książki z tego cyklu. Były bardzo interesujące i chciałbym przeczytać więcej. Właśnie przeczytałem miedzy innymi tę i bardzo dobrze ją oceniłem. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No dobra może i ta seria jest przeznaczona dla każdego przedziału wiekowego, ale ja jakoś przemóc się nie mogę. Lepiej będzie jak na ten czas pozostanę przy swoich otępiających mózg horrorach ;D.

  Pozdrawiam ciepło :*!
  Melon

  PS: Dopiero niedawno zauważyłem, że w Twoim avatarze tam ktoś pływa :P. Zawsze myślałem, że to jakiś strumyk, a obok leżą jakieś gałęzie... jestem ślepy :D.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałaś nominowana do The Versatile Blogger. Szczegóły u mnie na blogu:)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, pomaga mi się rozwijać i motywować do dalszego działania więc zostaw proszę ślad po sobie :)