środa, 24 września 2014

"Dawca" Lois Lowry

Tytuł: Dawca
Autor: Lois Lowry
Gatunek: Fantastyka, utopia
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 296


Dawno już nie czytałam utopijnej książki. Miałam niesmak, bo w pewnym momencie był ich nawał i każda kolejna nie różniła się niczym od drugiej. Trochę inaczej było z Dawcą, bo od dawna miałam na tę książkę ochotę tyle, że trudno ją było dostać. Z pomocą przyszła Galeria Książki, która wydała powieść pod swoimi skrzydłami chwilę przed tym jak adaptacja filmowa książki weszła do kin. Z wielką chęcią zabrałam się do czytania, ale to, co dostałam przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

W świecie, w którym żyje Jonasz wszystko jest idealne. Każdy ma swoje zajęcie, miejsce, rodzinę przyjaciół. Wszystko jest uregulowane, ma swój czas, a każdy wiek ma swoje prawa. Każdy jest taki sam, oprócz Jonasza. Chłopiec widzi to, czego inni nie widzą. Podczas ceremonii dwunastolatków zostaje uczniem Dawcy. Okazuje się wtedy, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. Jonasz stopniowo uczy się, że moc tkwi w uczuciach. Ale kiedy jego własna siła zostaje wystawiona na próbę - kiedy musi uratować kogoś, kogo kocha –może nie być gotowy. Czy jest za wcześnie? Czy za późno?

Dawcę czyta się bardzo szybko, śmiem twierdzić, że za szybko. Kartki przelatują nam przez palce w zastraszającym tempie i chwilę po rozpoczęciu lektury już ją kończymy. Na pierwszy rzut oka książka wydaję się być zwykła, przeciętna, kolejna z tego gatunku. Nic bardziej mylnego! Już po chwili refleksji uzmysławiamy sobie, że ta powieść ma wiele wymiarów, drugie, ukryte dno i wiele wartości, które dopiero z czasem zaczynamy odkrywać.

Świat stworzony przez Lowry jest dopracowany w każdym szczególe. Autorka dużą część książki przeznaczyła na opis funkcjonowania społeczeństwa w mieście Jonasza, który jest nader interesujący. Wszystko jest poukładane, każdy ma swoje miejsce, komórkę rodzinną, pracę, nikt nie cierpi z powodu głodu i ma godziwe warunki do życia. Wszystko jest zapisane w czasie, kiedy część ludzi umiera, to część się rodzi. Na pozór wszystko jest idealne, niestety tylko na pozór. Czytelnik sam odkrywa, co jest nie tak w tym świecie. Co więcej uświadamia sobie ile warte jest życie ludzkie i jak ważne są uczucia. Bez nich społeczeństwo jest zimne, a każdy jest taki sam.


Nie ma sensu przybliżać Wam więcej z fabuły, gdyż odbiorę Wam całą radość z czytania i dedukcji treści zawartej w Dawcy. Lois Lowry stworzy piękną, poruszającą i głęboką książkę zapadającą na długie lata w pamięci czytelnika. Dawce warto przeczytać pod każdym względem. Otwiera on umysł czytelnika i pokazuję inny, alternatywny świat i społeczeństwo zupełnie odmienne od naszego. Po przeczytaniu Dawcy zupełnie inaczej spojrzycie na świat i uświadomicie sobie jak ważne są błahostki naszego życia codziennego.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, pomaga mi się rozwijać i motywować do dalszego działania więc zostaw proszę ślad po sobie :)